GRID_STYLE

Post/Page

Weather Location

{fbt_classic_header}

Na výstavě budou k vidění Zlatá bula sicilská i bula Karla IV.

Na výstavě budou k vidění Zlatá bula sicilská i bula Karla IV.

Na výstavÄ› budou k vidÄ›ní Zlatá bula sicilská i bula Karla IV. Aktualizace: 31.05.2018 14:50 Vydáno: 31.05.2018, 14:35 Za přísných bezpe…

Na výstavě budou k vidění Zlatá bula sicilská i bula Karla IV.

Na výstavě budou k vidění Zlatá bula sicilská i bula Karla IV.

Aktualizace: 31.05.2018 14:50 Vydáno: 31.05.2018, 14:35

foto Za přísných bezpečnostních opatření byla 24. září 2012 převezena Zlatá bula sicilská a další vzácné listiny z místa jejich trvalého uložení do výstavních prostor Národního archivu na Chodovci. ČTK/Zbyněk Stanislav

Praha - Jedny z nejznámějších listin české historie, Zlatá bula sicilská a Zlatá bula Karla IV., budou od června k vidění na výstavě Labyrintem dějin českých zem í na Pražském hradě. ČTK to sdělila Marika Vitnerová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Tyto středověké buly potvrzovaly práva a výsady českých králů k římské říši. Výstava se koná při příležitosti letošního výročí vzniku Československa.

Fotogalerie: 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí vzniku ČR

foto foto foto foto foto

Významné listiny opatřené pečetěmi, pro které se používalo latinské slovo bulla, budou vystaveny od 4. června v Císařské konírně. "Zajímavostí je, že pečeti v listinách Fridricha II. jsou vždy dva zlaté plíšky naplněné voskem. Zlatá bula u listiny Karla IV. je poctivý kus zlata," uvedla Vitnerová.

Zlatá bula sicilská, tvoÅ™ená tÅ™emi provázanými listinami, pochází z roku 1212. Vydal ji tehdy římský a sicilský král a budoucí císaÅ™ Fridrich II. ve prospÄ›ch českého krále PÅ™emysla Otakara I. jako odmÄ›nu za to, že ho PÅ™emysl podpoÅ™il v boji o římskou korunu. Listinou Fridrich II. pÅ™iznával českému panovníkovi Å™adu práv, hlavnÄ› dÄ›dičnost královského titulu. ÄŒeský král a římský císaÅ™ Karel IV. pak roku 1356 vydal Zlatou bulu Karla IV., která potvrdila výjimečné a nezávislà © postavení českých zemí v rámci říše.

Výstava Labyrintem dějin českých zemí, která začala v únoru a potrvá do července, je součástí akcí k letošnímu 100. výročí vzniku samostatného Československa. Na výstavě se objevily a objeví kromě bul i další jedinečné dokumenty z české historie. Byla mezi nimi třeba zapečetěná obálka, do které Jan Masaryk uložil zapsaná poslední slova svého otce Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta. Otevřena může být až roku 2025.

Reklama '; document.getElementById('strossle-1627462').appendChild(strossDiv);Sumber: Google News | Liputan 24 Bula

No comments